Description
4W 638nm Fiber Coupled Laser Diode
Product Description
4W 638nm Fiber Coupled Laser Diode are used to transmit data over long distances in fiber optic communication systems. Fiber optic cables are immune to electromagnetic interference and can transmit data over very long distances with very little loss of power. This makes them ideal for use in telecommunications networks.
Features:
- 4W stable CW output, 638nm red wavelength, good beam quality
- Fiber-coupled output for flexible light delivery
- Compact structure, low power consumption, high reliability
Application:
- Used in photodynamic therapy, skin care, physiotherapy and medical illumination.638nm offers ideal tissue absorption for safe and effective treatment.
- Applied to industrial positioning, 3D sensing, scanning and optical alignment.High stability ensures accurate detection in various working environments.
- For fluorescence excitation, spectroscopy, detection and laboratory analysis.Red wavelength enhances signal sensitivity in biological and chemical testing.

Data sheet:
Item No.: FC638DZ4
| Optical | |
| Center Wavelength | 638±10nm |
| Output Power | 4W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905/FC |
| Electrical | |
| Operating Current | 0.8A |
| Threshold Current | 0.2A |
| Operating Voltage | 17V |
| TEC | |
| Operating Current lop | 6A |
| Operating Voltage Vop | 19.6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 10~40℃ |
| Storage Temperature | -20-80℃ |
Size:

Hot Tags: 4w 638nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










