1300W 976nm High Power Fiber Coupled Diode Laser
Description
Overview
1300W 976nm High Power Fiber Coupled Diode Laser has a compact size and can be easily mounted in different systems. It is also lightweight, making it ideal for applications that require portability. The laser diode has a long operating lifetime and is built to withstand harsh environmental conditions.
Others available upon request.
Reduced lifetime if used above nominal operating conditions
Laser Wavelength would shift when package operating temperature is changed.
Application Notes:
The laser beam emitted from the diode laser is invisible, pleasefollow the standard safety procedures for IEC Class 4 lasers, avoid eye or skin exposure to direct or scattered radiation
ESD is the primary cause of unexpected diode laser failure. The diode laser should be handled by trained operators wearingESDgrounding straps and the work surface should be grounded. Connectors should be attached to the pump pins prior to removing the ESD shortcut protectioncomponent.

Specification:
Item number FC976DL1300
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Power | 1300W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 300um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 2m |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 45A |
| Operating Voltage Vop | 65V |
| Thermal | |
| Test Temp. | 25℃ |
| Storage Temp. | -30-70℃ |
| Wave Temp. Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Dimension:

Hot Tags: 1300w 976nm high power fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










