Description
High Power Fiber Coupled Diode Laser for Pumping
Wavelength and output power optional:
450nm up to 200W
793nm up to 140W
808nm up to 180W
915nm up to 750W
940nm up to 200W
976nm up to 320W
Other requests, pls feel free to contact us via Email: info@brandnew-china.com
Features:
Multi-Single Emitters
Narrow Linewidth
High Efficiency
Long Lifetime
Applications:
Industrial pump, R&D,Laser illumination, medical and other fields

Data sheet of popular product
Item no. FC915DL700
Item name: 700W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 700W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 18W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >65mm |
| Fiber Core Diameter | 220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare End |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -20-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 ((MK}`$F$]@9V1D9R6}3UK8](/Content/upload/201998745/201910241341476298468.png)
Hot Tags: high power fiber coupled diode laser for pumping suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










