1725nm 100W Fiber Coupled Diode Laser
Features:
-
Wavelength: 1725 nm ± 5 nm
-
Fiber Type: 400 μm or 200 μm core, NA 0.22 (customizable)
-
Fiber Connector: SMA905 or QBH (optional)
Applications:
- Medical & surgical use (e.g. photothermal therapy)
- Plastic and polymer processing
- Gas sensing or absorption research

Date sheet
Item No.: FC1725CB100
Item Name: 1725nm 100W Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 1725nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 100W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 600um |
| Fiber Length | 1M/0.9mm Jacket |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector |
SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 12A |
| Threshold Current Lth | 1A |
| Operating Voltage Vop | 50V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Design:


Precise Wavelength Control: Center wavelength 1725nm ±5nm for stable and accurate performance.
Pluggable Design: Convenient for easy installation, replacement, and system integration.
These are the two main features of this laser that allow customers to use it in more precise experiments.
The 1725 nm fiber-coupled diode laser provides up to 100 W of CW output coupled into a multimode fiber with a spectral width of <20 nm, center tolerance of ±5 nm, and thermal tuning/monitoring capabilities. It is commonly used in solid-state laser pumping, industrial processing, and medical systems due to its high brightness, stable beam quality, and plug-and-play integration.
Hot Tags: 1725nm 100w fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China










