Description
High Power Fiber Coupled Diode Laser Pump Source

Overview
Standard Fiber core: from 50um 105um,200um, 400um
Standard Fiber connector: SMA905, ST, FC
Main features:
Lifetime: over 10000 hours
Back Reflection Isolation 1040 nm - 1200 nm
Excellence in output power, brightness, wavelength stabilization, and long wavelength performance
Key Applications:
Solid-state laser pumping
Medical use
Material processing
Spec sheet
Item No.: FC915DL400
| Optical | |
| Center Wavelength | 915±10nm |
| Output Power | 400W |
| Spectral Width FWHM | 10nm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 26A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 32V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: high power fiber coupled diode laser pump source suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










