High Power Fiber Coupled Diode Laser MM Pumps
High Power Fiber Coupled Diode Laser MM Pumps, are important components used in various applications, including telecommunications, laser printing, material processing, medical procedures, and defense systems. They are based on the fundamental principle of stimulated emission of light, in which energy is extracted from a gain medium by the process of stimulated emission
Quick details:
Multimode fiber
Fiber length can be customized
Excellent operational efficiency
High brightness, small size, and simplified thermal management
The diodes operate as distributed heat sources, allowing water-cooled architectures with predictable high reliability.

Specification
Item Number: FC915DL450
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 450W |
| Spectral Width FWHM | 10nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core | 135um/155um |
| Fiber Length | 1.5~2m |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 18~20A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 53~55V |
| Power Conversion Efficiency | 48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~45℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 ((MK}`$F$]@9V1D9R6}3UK8](/Content/upload/201998745/201910241341476298468.png)
Hot Tags: high power fiber coupled diode laser mm pumps suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










