200W 940nm High Power Fiber Coupled Laser Diode For Pumping Cutting
We have 940nm 200W High Power Fiber Coupled Laser Diode, this product employing professional coupling technology, that enjoy multiple advantages.This laser diode modules can provide a unique solution for the market, offering powerful technical attributes in a cost-effective package.
Feature:
200 W fiber-coupled laser diode with 200 µm Fiber Core
Bare end and SMA905 is optional
Affordable, portable instrument-quality performance
Shock and vibration resistant
Long Lifetime>10000 hours
Application:
Fiber Laser Pumping
Optical test instrument
Laboratory Experiment
Remote power generation
Analytical Instrumentation

Data Sheet
Item No: FC1064DL150
Item Name: 150W 1064nm High Power Fiber Coupled Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 200W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 15W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 200um/220um/320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | SMA905 or Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13A |
| Threshold Current Ith | 0.6A |
| Operating Voltage Vop | 34V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 200w 940nm high power fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










