Description
500W High Power Fiber Coupled Diode Laser
Features:
500W output; 915nm wavelength
Hermetically sealed, electrically isolated case
Cost effective package and simplified thermal managementHigh reliability, high stability and long lifetime
Applications:
Laser Pumping, Material Processing, Measurement and analysis diagnostic, Medical Use
Data sheet
Item no. FC915DL500
| Optical | Typical value |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 500W |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1.5m/can be customized |
| Fiber Core Diameter | 220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 46V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-45℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing
![O06T9G%H1D]H79E9F43_J70](/Content/uploads/202098745/202008281137340a0ec281ecb1404186b5865c79b75629.png)
Hot Tags: 500w high power fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










