Description
High Power Fiber Coupled Diode Laser at 808nm
Overview
Key features:
Available with up to 180 W of peak power at 808nm
Multi-Single Emitter Chip Technology
Integrated Back Reflection Isolation
Built-in power detection, red aiming beam and temperature detection thermistor optional
Specially designed for the medical, pumping and scientific research applications
Options:
Other wavelength and output power available, pls conatct us for more choices
(Email: info@brandnew-china.com)
450nm up to 200W
793nm up to 140W
915nm up to 750W
940nm up to 200W
976nm up to 320W

Data sheet:
Item No.: FC808DL100
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 12W/A |
| Fiber | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9.5A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 27V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: high power fiber coupled diode laser at 808nm suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










