Detachable 976nm~980nm high power fiber coupled Infrared laser diode module
Features:
Multi-mode Medical Laser Module
14 pins butterfly package
Detachable fiber
200um or 400um fiber core optional
High power 10w,12w,15w output power
Photodiode, TE Cooler, Thermistor, Aiming Beam and Fiber Detector
Application:
Medical laser tractment
Sensing
Others
BrandNew Tech can also offer Customized Fiber Coupled LD
Please let me know your special request:
1.Customized Output Power
2.Customized Fiber
3.Customized Fiber Connector

Specification:
Item no. FC976CB15
Item name: detachable butterfly multi-mode fiber coupled diode laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm±10nm |
| Output Power | 15W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | Detachable |
| Fiber Core | 200um/400um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 2.5m/2.5mm Jacket |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current | 9A |
| Threshold Current | 0.6A |
| Operating Voltage | 4V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Package Drawing and Pin Functions:

Hot Tags: Detachable 15W 976nm 980nm Butterfly Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










