1W 1064nm Single Mode Fiber Coupled Diode Laser
The wavelength tolerance for 1W 1064nm Single Mode Fiber Coupled Diode Laser only have ±1nm, whcih can make the diode laser drive more efficiency and stable, employing professional coupling technology with multiple advantages and is widely applied in the market. It is suitable for medical application, and fiber research application

overview
Feature
Bare end fiber connector through Hi1060
TEC, PD, Thermistor available
1W output power at 1064nm fiber coupled diode laser
High quality and high efficiency backage package
Application
Scientific reserch
Medical
Material Processing
IR illumination

Specification:
Item Number: FC1064SM1
| Optical | |
| Center Wavelength | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 1W |
| Fiber | |
| Fiber | Hi 1060 |
| Fiber Length | >1m |
| Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current | 1600mA |
| Threshold Current | 60mA |
| Operating Voltage | 2.5V |
| TEC | 2.5A/4.8V |
| PD | <2000uA |
| Thermistor | 10+5%/3450 |
| Thermal | |
| Test Temp. | 25℃ |
| Storage Temp. | -20~50℃ |
Drawing

Hot Tags: 1w 1064nm single mode fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










