110W 880nm VBG Fiber Coupled Diode Laser
VOLUME BRAGG GRATING (VBG) LASER DIODES
Volume Bragg Gratings is the wavelength stabilization of lasers, most often found on laser diodes. The grating is usually placed not directly in front of the laser diode but after a collimating lens. This is important for pumping of certain solidstate lasers, where the laser crystal exhibits efficient pump absorption only in a narrow wavelength range.
Wavelength stabilized fiber coupled diode laser offers up to 110W output power from a 400um fiber
This is designed and manufactured to meet custom high-performance and high-reliability requirements for DPSS, Fiber Laser Pumping and Material Processing.

Data sheet
Item No.: FC8786DL110
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6±1nm |
| Output Power | 110W |
| Spectral Width FWHM | 0.5nm |
| Slope Efficiency | 13W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 400um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 2m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 31V |
| Power Conversion Efficiency | 42% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25~35℃ |
| Storage Temp. | -20-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Drawing

FAQ:
Could you do OEM?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Hot Tags: 110w 880nm vbg fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










