976nm VBG Fiber Diode Laser
Characteristics:
Power: up to 180W
Wavelength: 976nm
Wavelength locked with tolerance+/-1nm
Applications:pumping, for materials processing, for medical applications
Quality Guarantee:
Factory burn-in tested for 48hours.
One year warranty for workmanship and materials after receipt of items.
The VBG stabilized wavelength fiber coupled diode laser is a new type of laser that utilizes a Volume Bragg Grating (VBG) to stabilize its output wavelength. This technology allows for precise control of the laser's output wavelength, resulting in improved performance and stability.

Specification:
Item Number: FC976WS180
| Optical | |
| Wavelength | 976±1nm |
| Power | 180W |
| Spectral Width FWHM | 1nm |
| Slope Efficiency | 13W/A |
| Wavelength Shift with Current | 0.03nm/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5~2m |
| Electrical | |
| Working Current | 13~14A |
| Threshold Current | 0.9A |
| Working Voltage | 31~35V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (Non-Condensing) | 25~35℃ |
| Storage Temperature (Non-Condensing) | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Size:


Hot Tags: 976nm vbg fiber diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










