120W 878.6nm Fiber Coupled Diode Laser
Overview:
Stabilized wavelength fiber coupled diode laser 878.6nm
±0.5nm wavelength tolerance
High power conversion efficiency
Offers power up to 120W output power from a 400um fiber
Stable wavelength fiber coupled semiconductor laser has the advantages of high output power, good beam quality, small volume, light weight, maintenance free, low cost and stable performance

Data sheet
Item No.: FC8786DL120
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6±0.5nm |
| Output Power | 120W |
| Spectral Width FWHM | 0.5nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 75mm |
| Fiber Core Diameter | 400um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length/Fiber Protective Tube | 2m/Metal Jacket |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current | 10A |
| Threshold Current | 1A |
| Operating Voltage | 31V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25~35℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Drawing

FAQ:
Do you offer guarantee for the products?
Yes, all products have been tested before shipping out.
Lifelong technique support. 2 years warranty.
Hot Tags: 120w 878.6nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










