30W 981nm Wavelength-Stabilized Fiber Coupled Diode Laser
Features
- Fiber laser pumping
- 981nm wavelength
- 30W output power
- 105μm fiber core diameter
- 0.22N.A.
- Narrow bandwidth △λ≦0.7nm
- 1040nm-1200nm feedback protection
Applications
- Fiber laser pumping
Spec sheet
Item No.: FC981WS30
| Optical | Typical value |
| Center Wavelength | 981nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 30W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Ith | 9A |
| Threshold Current Iop | 1A |
| Operating Voltage Vop | 6V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temp. | -20-70℃ |
| WaveTemp. Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Size Drawing
The ideal working temperature is 25°C.
It is recommended to combine the local room temperature to ensure that the laser temperature is controlled at room temperature ±5 °C to avoid condensation.
Hot Tags: 30w 981nm wavelength-stabilized fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










