Description
60W 981nm Narrow Linewidth Laser Diode
This narrow linewidth laser has the following key features: These lasers have high coupling efficiency, high brightness, a narrow linewidth of < 0.5nm, and sealed housing. They also come with standard fiber coupling (HP-SMA) for 105µm and 200µm, NA 0.22, and are conduction-cooled. A monitor photo diode is available as an accessory.
- Center Wavelength: 981 nm
- Wavelength Tolerance: ±1 nm
- Output Power: 30 W or 60 W
- Fiber Core: 105 µm or 200 µm
- Spectral Width (FWHM): < 0.5 nm
- Slope Efficiency: > 0.5 W/A
Spec sheet
Item No.: FC981WS60
| Optical | |
| Center Wavelength | 981nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 60W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current | 14A |
| Threshold Current | 1.0A |
| Operating Voltage | 35V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.03nm/℃ |
Size Drawing
Hot Tags: 60w 981nm narrow linewidth laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










