Description
600mW 785nm Fiber Coupled Diode Laser
Features:
Wavelength-Stabilized
600mW output power
785nm wavelength
105µm fiber core diameter
Narrow Bandwidth <0.12nm
0.22N.A.
Applications:
Laser Raman
Spectroscopy
Sensing
Medical
Military

Spec sheet:
Item No.: FC785DL600
Spec sheet:
Item No.: FC785DL600
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 785nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 600mW |
| Spectral Width FWHM | 0.1nm |
| Slope Efficiency | 0.98W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 0.92A |
| Threshold Current Ith | 0.31A |
| Operating Voltage Vop | 1.82V |
| PD | <2000μA |
| Thermistor kΩ/β(25℃) | 10±5%/3450 |
| TEC Working Current/Voltage | 2.5A/6.3V |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >40mm |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1M |
| Fiber Connector | SMA905 or FC/PC |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-50℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.01nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 600mw 785nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










