Description
45W 878.6nm Fiber Coupled Diode Laser
Key feature: Stabilized wavelength
Brandnew's fiber coupled diode lasers continue to evolve with higher power and brightness
Brandnew's diode laser maintains its unparalleled reliability and efficiency by coupling high-brightness high-power single-emitter diodes with a proprietary optical design for efficient fiber coupling

Spec
Item No.: FC8786DL45
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 45W |
| Spectral Width FWHM | 1nm |
| Slope Efficiency | 5.8W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 400um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 2m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 8.7A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 9.7V |
| Power Conversion Efficiency | 44% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Drawing
![IP9L3G6WU]EG0[)70KD0N6R](/Content/uploads/201998745/201912301542577749754.png)
Hot Tags: 45w 878.6nm fiber coupled diode laser module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










