75W 878.6nm Fiber Coupled Diode Laser
The application of 878.6nm wavelength improves the efficiency of the laser and reduces heat generation. Compared with other wavelengths, 878.6nm has better absorption rate and less temperature dependence, which is especially important for high-power solid-state lasers
Features:
878.6±0.5 nm wavelength
diode protection for extended life
Low-current, fault-tolerant architecture
Industry-leading wall-plug efficiency >50%
Field-replaceable, PowerCore mode-stable fiber
Electrically isolated housing

Data sheet
Item No.: FC8786DL75
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6±0.5nm |
| Output Power | 75W |
| Spectral Width FWHM | 0.5nm |
| Slope Efficiency | 9W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 75mm |
| Fiber Core Diameter | 400um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length/Fiber Protective Tube | 2m/Metal Jacket |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Operating Voltage Vop | 16.5V |
| Power Conversion Efficiency | 44% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 IP9L3G6WU]EG0[)70KD0N6R](/Content/uploads/201998745/201912301542577749754.png)
FAQ:
What's package?
Original Carton Package. Or as customers' requirement.
What is your terms of payment?
T/T or Western Union, for your choice.
Hot Tags: 75w 878.6nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










