976nm 180W Wavelength-Stabilized Fiber Coupled Diode Laser

Product Description
976nm 180W Wavelength-Stabilized Fiber Coupled Diode Laser has the advantages of high output power, good beam quality, small size and light weight, maintenance-free, low cost, and stable performance. It can be used in fiber laser pumping, scientific research and other fields.
The minimum numerical aperture (95%) of the output fiber of the product can reach 0.16, which can effectively solve the problem of light leakage during fiber fusion
It has been verified that the optical conversion efficiency of fiber lasers using Brandnew 976nm pump sources can reach 85%, and the whole system is slightly affected by the ambient temperature. The performance of fiber lasers is stable within the range of ±5℃, which effectively saves active optical fiber and makes the per-watt cost of fiber lasers lower. It is an ideal pump source for industrial high-power fiber lasers and femtosecond fiber lasers.
Specification:
Item Number: FC976WS180
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Power | 180W |
| Slope Efficiency | 13W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 200um/220um/320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length/Fiber Protective Tube | 1.5~2m/0.9mm Full Jacket |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13~14A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 31~35V |
| Thermal | |
| Operating Temp. (Non-Condensing) | 25~35℃ |
| Storage Temp. (Non-Condensing) | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
| Others | |
| ESD | 500V |
| Relative Humidity | 15-75% |
| Lead Soldering Temp | 260˚C |
| Lead Soldering Time | 10 sec |
| Wavelength Range(Feedback Isolation) | 1040-1200nm |
| Isolation | 30dB |
Dimension:


Hot Tags: 976nm 180w wavelength-stabilized fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China











