Description

Stabilized Wavelength 100W 976nm+/-0.5nm Fiber Coupled Diode Laser Module
These wavelength we we have the wavelength stabilization feature:638,785,808,940,969,976,981nm(±0.5-1nm)
Key feature:
low power consumption
Excellent optical stability
Applacation:
Pumping,
Industrial processes (cutting, welding, cladding)
Research
- Outstanding optical stability and low power consumption.
- They are available in a wide range of wavelengths, power levels, and form factors.
- Available in a wide range of wavelengths, power levels, and form factors, BrandNew can also custom configure wavelength-stabilized solutions to meet your exact application requirements.
Item NO:FC976WS110
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm±0.5nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | 1nm |
| Slope Efficiency | 12.6W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >30mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.15NA |
| Fiber Length | 1-2m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 10A |
| Threshold Current Lth | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 26.8V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Monitor Photodiode | Optional |
|
Monitor Thermistor |
Optional |
| Thermal | |
| Test Temperture | 10-40℃ |
| Storage Temperture | -20-80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: stabilized wavelength fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










