180W 976nm Wavelength Locked Fiber Coupled Diode Laser
180W 976nm Wavelength Locked Fiber Coupled Diode Laser is comprised of a fiber-coupled semiconductor laser diode, an optical fiber, and a beam shaping optics. The semiconductor laser diode consists of a semiconductor material sandwiched between two electrodes and it produces a narrow, collimated beam of laser light at near-infrared wavelengths. The output beam is coupled to a single-mode or multi-mode optical fiber, which guides the light over long distances with minimal loss of intensity. The beam shaping optics includes lenses and diffraction gratings, which are used to shape and control the direction of the output beam
Quick Details:
The diodes operate as distributed heat sources, allowing air- or water-cooled architectures with predictable high reliability.

Data sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±1nm |
| Output Power | 180W |
| Spectral Width FWHM | 1nm |
| Wavelength Shift with Current | 0.03nm/A |
| Fiber | |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 200um/220um/320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length/Fiber Protective Tube | 1.5~2m/0.9mm Full Jacket |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13-14A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 31~35V |
| Thermal | |
| Operating Temperature(Non-Condensing) | 25~35℃ |
| Storage Temperature(Non-Condensing) | -20~70℃ |


Hot Tags: 180w 976nm wavelength locked fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










