130W 976nm Stabilized Wavelength Fiber Coupled Diode Laser
Overview
Features:
wavelength locked/stabilized wavelength: 976nm±1nm
With narrow line width of less than 1nm at full width half maximum, typical wavelength-temperature drift is 0.02 nm per Kelvin. Units are suited for customers that demand spectral brightness in both ideal and harsh operating environments.
Precautions For The Use
Operating the product outside of its maximum ratings may cause device failure or a safety hazard. Power supplies used with the device must be employed such that the maximum peak optical power cannot be exceeded. A proper heatsink for the Device on thermal radiator is required, sufficient heat dissipation and thermal conductance to the heatsink must be ensured.

Data sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±1nm |
| Output Power | 130W |
| Spectral Width FWHM | 1nm |
| Slope Efficiency | 11W/A |
| Wavelength Shift with Current | 0.03nm/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length/Fiber Protective Tube | 1.5~2m/0.9mm Full Jacket |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13-14A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 22~24V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature(Non-Condensing) | 25~35℃ |
| Storage Temperature(Non-Condensing) | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Hot Tags: 130w 976nm stabilized wavelength fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










