Description
1000W 808nm Diode Laser Stack With 10Bar For Hair Removal Machine Handle
Advantage:
Fast and slow axis collimation
High conversion efficiency
20 months quality warranty time
Quick delivery 2-4 weeks
Standard configuration and customer-design package
Hard solder Assembly technology, high reliability
Application:
Aesthetic Equipment Laser Stack replacement
Beauty equipment Handle Piece Repairing
Skin Rejuvenation
Tattoo Removal
Medical Use, Industry Use

Data Sheet
Item No: WC808VS1000
Item Name: 1000W 808nm Diode Laser Stack 10Bar
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | ~100A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:
Packing:

Hot Tags: 1000w 808nm diode laser stack 10bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










