1000W 808nm CW Micro Channel Diode Laser Bar
Brandnew released a new product 1000W 808nm Micro Channel Diode Laser. With CW working mode, power up to 1000W, 0.28nm/℃ wavelength temperature coefficient, using deionized water coolant. Our laser bar is imported from Germany, with mature mounting technology, so that we can guarantee good cooling and high power.
Feature:
High output power 1000W, standard wavelength 808nm
CW working mode, 22~28℃ operating temperature
Germany laser bar, high reliability and stability
Small gap between laser bars
20 months warranty time
Application:
Medical and Aesthetic treatment
Laser hair removal machine
Skin rejuvenation(Skin Tightening, Whitening and Lifting)

Data Sheet
Item No: MC808DL100
Item Name: 808nm CW Micro Channel Diode Laser Bar
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power Per Bar | 1000W |
| Electrical | |
| Operating Current | ≤110A |
| Threshold Current | ~20A |
| Operating Voltage | ~20V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 22~28℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 0.4~0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5MΩ*cm |
Drawing:

Hot Tags: 808nm cw micro channel diode laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










