Description
808nm 500W Water Cooled Diode Laser Bar For Keylaser
Overview:
High cost performance 500W 808nm Vertical Stack Diode Laser
If there is a problem with the quality of the product, 20 months free maintenance
Three wavelength is available, other output power are available
High power conversion efficiency, high reliability and stability
Application: for hair removal machine handle repair

Data Sheet
Item No: WC808VS500
Item Name: 808nm Diode Laser Bar Keylaser
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~18V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing:

Hot Tags: 808nm diode laser bar keylaser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










