300W 808nm 6Bar Diode Laser Bar For Hair Removal Handle Repairing
Overview:
6 bars 808nm diode laser stack for hair removal machine with Germany imported laser bar.
Suitable for many brand of hair removal machine repairing and replacement, such as ADSS, Honkon,
Sincoheren, Syntech, ect.......
300W output power with 808nm central wavelength
Application: Hair removal machine handle replacement and repair

Data Sheet
Item No: WC808VS300
Item Name: 808nm Diode Laser Bar Handle Repairing
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 300W |
| Number of Bars | 6 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 18V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing:

FAQ:
Q1: What payment methods do you support?
T/T and Western Union, for your Choice
Q2: I need my own stack size, is it Ok?
Yes, we are happy to do customized stack to suit for your handle design. Tell us your needs, Our exprienced engineer will help you to design your own stack.
Q3: About sample.
Sample is not free.
Hot Tags: 808nm diode laser bar handle repairing suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










