Description
Germany 808nm 600W Diode Laser Bar Stack With High Reliability and Stability
Feature:
Laser Bar imported from Germany
With Fast and Slow Axis Divergence
600W output power, other power also available
Long warranty time 20months
Application:
Wrinkle removal
Pigment removal
Tattoo removal


Data Sheet
Item No: WC808VS600
Item Name: Germany 808nm Diode Laser Bar Stack
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 600W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 18V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:

Hot Tags: germany 808nm diode laser bar stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










