Description
Hair Removal 808nm Diode Laser Bar
Features:
50W/60W/100W per bar, for your choice
Total output power can be 300W,500W,600W,800W,1000W...
Triple wavelength: 755nm+808nm+1064nm is available
Laser chip from Jenoptik Germany
Warranty: 18 months
Number of shots: no limitation
Special design for hair removal application

Without shell is available
Data sheet
Item no.: WC808VS500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/Bar |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

Hot Tags: hair removal 808nm diode laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










