Description
MedicaLaser D-Las 55 808nm Diode Laser Bar For Hair Removal
Overview:
6 Germany bars, 808nm central wavelength
Shells optional, base optional
Long warranty time 20 months,>30millions shots
No strict requirement of water quality
Application: Medicallaser Hair Removal

Data Sheet
Item No: WC808VS600
Item Name: MedicaLaser D-Las 55 808nm Diode Laser Bar
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 6 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Hot Tags: medicalaser d-las 55 808nm diode laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










