10Bars Diode Laser Array
A diode stack (also called diode laser stack, multi-bar module, or two-dimensional laser array) contains a number of diode bars, which are arranged in the form of a stack. The most common arrangement is that of a vertical stack.
Diode stacks can provide extremely high output powers of hundreds or thousands of watts, as used for pumping of high-power solid-state lasers, or used directly e.g. for laser material processing. But 10Bars Diode Laser Array is special design for hair removal application
Features:
10Bars inside the one diode stack
Single wavelength 808nm or triple wavelength 755nm 808nm 1064nm is optional
60W per bar, Totally 600W for fast hair removal
QCW macro channel working mode
AuSn hard-solder package, higher stability
Higher power conversion efficiency


Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | ~50A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 10bars diode laser array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










