Description
10 Bars Diode Laser Array
Product Description
Features
The diode laser array with a protective window.
Simple water cooling and no high pressure and high-quality water.
808nm single wavelength or triple wavelength combined option
Uniform energy distribution
Innovative technology of Laser Collimated Technology make energy more concentraded
Use Tips:
The actual water flow through the laser is ≥4.5L/min;
The terminal uses the customer to replace the filter for 6 months to ensure the water flow is normal and ensure that the laser works at a safe temperature.


Data sheet
Item No.:WC781VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm,808nm,1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Size Drawing:

Hot Tags: 10 bars diode laser array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










