Description
5 Bars 500W Diode Stack for Anchorfree Laser
Features:
High efficiency
High optical output power of 100W per bar.
5 Bars, Number of bars can be customized, up to 10 bars.
Corrosion protection, Hard-solder packaging technology
Water quality requirements are not high (no need to deionize water, but the water particles <100μm)


Spec sheet
Item No.:WC808VS500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 5 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing
![{]]PTL2}`I@TXG5T)}IUR@4](/Content/uploads/202098745/20200710135017cb3c6a776ab348ad85bf00f00bb441a4.png)
Hot Tags: 5 bars 500w diode stack for anchorfree laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










