Diode Laser Bars Module for GSD
Features:
Diode laser 810nm 7 bars 700w.
Hair remover system with Germany laser bar
Collimation options and Uniform beam profile
Micro channel with CW working mode
Application:
Widely used in Medical & Cosmetic (hair removal) application,
Laser pumping
Scientific research
Industry
Data sheet
Item No.:WC808VS700
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power Per Bar | 100W/Bar |
| Number of Bars | 7 |
| Spectral Width FWHM | ≤5nm |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤100A |
| Threshold Current Ith | ≤15A |
| Operating Voltage Vop | ≤9V |
| Power Conversion Efficiency | ≥55% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: diode laser bars module for gsd suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










