Description
3 Wave Diode Laser Stack

Quick details:
Laser Power: 500W/600W
macrochannel cooling structure, water cooling is simple
working mode: qcw
Bars quantity: 10... customize
Spot size: 13*16mm...customize
Full sealed nitrogen treatment has strong environmental adaptability and high stability
Application: diode laser hair removal machine
Laser Warranty: 18 months, up to 90,000,000 shots
Data sheet
Item No.: WC781VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

Hot Tags: mix wave diode laser bars stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










