Description
China Laser Diode Spare Parts,808nm 10Bars Macro Channel Diode Laser Vertical Stack with USA bars for Hair Removal Beauty Machine.
BrandNew Technology use USA imported chip and Japanese heat sink material,then mounted in our own lab.
So our quality must be top on the market.
Warranty is 18 months, no limitation of shots.
Usually we use 6 bars or 10 bars laser stack,specification as below:
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Bar to Bar Spacing | 2mm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 55A |
| Threshold Current Ith | 12A |
| Operating Voltage Vop | 21V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Our Lab.

Why choose us has reliable business?

Contact us now for a nice conversation.

Hot Tags: spare parts diode laser bars stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










