16 Bars Diode Laser Stack for Lefis
16 bars 50w per bar,totally 800W
Water Cooled Vertical Stacks VS Series (QCW)
AuSn hard solder assembly technology
Standard size, the frame can be customized by users.
The coolant flow channel is large, so the flow rate can be larger, the heat dissipation effect is better, the phenomenon of heat accumulation is not easy to occurand the laser operating state is stable.
The requirements for water quality are not high, the flow channel is not easy to be blocked, and the requirements for use and maintenance are not high.
The macro channel has a large heat capacity, suitable for high peak and strong pulse use, and can be used in QCW working mode.
Data sheet
Item No.: WC808VS800
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/Bar |
| Number of Bars | 16 |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~45A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~28V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing
Hot Tags: 16 bars diode laser stack for lefis suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










