Description
High Power Triple Wavelength Diode Laser Stack
Total output power 960W (755nm: 3bars, 60W per bar, 180W; 808nm: 10bars, 60W per bar, 600W; 1064nm:3bars, 60W per bar, 180W)
Quality warranty: 18 months
Number of shots: 20 million
![]() | ![]() |
Specifications:
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Output Power | 60W/Bar |
| Number of Bars | 16 |
| Working Mode | QCW |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 60A |
| Threshold Current Ith | 13A |
| Operating Voltage Vop | 27V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Filtered Water |
| Flow Rate/Bar | 4.0L/min |
| Max Inlet Pressure | 0.4~0.5MPa |
| Water Temperature | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | 20μm |
Why choose us:
Contact us for more details(info@brandnew-china.com)
Order Procedure:
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: high power triple wavelength diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China












