200W 808nm Laser Stack for Epil System Dual
Features:
Diode laser bar from Germany
Gold tin welding, stability and reliability is higher.
Full sealed nitrogen treatment has strong environmental adaptability.
macrochannel cooling structure, water cooling is simple.
100W/bar high energy density, easy to reshape;
Customized mechanical part size
Data sheet
Item No.:WC808VS200
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 200W |
| Power Per Bar | 100W/Bar |
| Number of Bars | 2 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | 100A |
| Threshold Current | 20A |
| Operating Voltage | 4V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Package Drawing
Note: Semiconductor laser chip withstands a maximum current of 100A. This current will directly shorten the service life of the laser. It is only used in the rapid aging experiment of the laser. It is not recommended for the customer to use. As a result, the service life of the laser will be shortened or burned out, which is not within the scope of quality assurance.
Hot Tags: 200w 808nm laser stack for epil system dual suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










