755nm,808nm,1064nm Mixed Wavelength Diode Laser Bar
755/808/1064nm wavelength combined.Better treatment result for all skin types. Our diode laser bar is pure AuSn with Germany imported laser chip. So ultra-long lifespan.
Key Features:
High power and ultra short pulse duration
High peak energy
1-10hz fast frequency for fast hair removal
Long lifetime >30 million shots
Long Warranty is 20 months


755nm laser: especially for very thin hair on white skin and effective on hair on anagen and telogen.
808nm laser: black hair on the yellow skin or the light skin.
1064nm laser: hair on dark skin people.

Data Sheet:
Item no.:WC781VS600
Item name:Triple wavelength diode laser module
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 600W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
Package Drawing:

Our stack Photo:

Hot Tags: triple wave diode laser bar ftech diler suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










