Description
24V 50A Diode Laser Stack
Features:
Working current: 50A
Working Voltage: 24V
Maximum pulse width: 400ms
Maximum duty cycle: 40%
The diode laser module with a protective window.
full sealed nitrogen treatment, environmental adaptability, high stability;
rectangular symmetrical spot output, high energy density, easy to shape;
Symmetry beam Simple water cooling and no high pressure and high-quality water

Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | ~50A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing
Hot Tags: 24v 50a diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










