Description
3 Wave Diode Laser Stack
Quick details:
This stack combines the benefits of all 3 wavelengths 808nm 755nm 1064nm 3 wavelengths have different laser characteristics.
Targeting different tissue depths as well as structures within the hair follicle.
AuSn Solder Assembly,Higher Reliability
the professional technology for macro channel hard solder packaging and overcome the shortage which is easily to burn

Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

Hot Tags: 3 wave diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










