Beauty Machine Parts Diode Laser Stack
This compact framed vertical stack modules are built with high-power laser diode bars to provide an extremely compact source of very high-intensity light up to 600W. 10 stackable laser bars of 60W can be packaged together to provide modular flexibility to match the demanding application requirement. This stack modules are actively water cooled to enable low thermal resistance and high output power without sacrificing lifetime.
Customized packaging, configuration or wavelengths are also available upon request.
Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Output Power | 600W |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Storage Temp. | 0-55℃ |
Drawing:
Hot Tags: beauty machine parts diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










