Description
600W 808nm QCW Module

Features
With shell, without shell and new design are available
808nm or 3 wavelength mix, for your choice
Over 30 million shots lifespan and 2 years warranty
Macro channel with simple water cooling and no strict requirement for water quality
Ausu Soldering ensure high reliability
Rectangular symmetrical spot output, high energy density, easy to shape
Used for many brand of hair removal machine repairing and replacement, such as ADSS, Honkon, Sincoheren,PZ Laser,Syntech, ect.......
With shell:

Without shell:

New design:

Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 600W |
| Fast Axis Divergence | 38Deg |
| Slow Axis Divergence | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | 50A |
| Threshold Current | 10A |
| Operating Voltage | 18V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate | 4-6L/min |
Package Drawing

Hot Tags: 600w 808nm qcw module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










