Laser Stack Bar Module QCW

Advantages:
With shell, without shell and new design are available
808nm or triple wavelength combined optional
755nm Wavelength: For the widest range of hair types and color.
808nm Wavelength: The classic wavelength in laser hair removal.
1064nm Wavelength: Specialised for darker skin types.
Working current and voltage is 50A/18V. Output power can be 600W.
High power output ensure good effect of fast large area hair removal
Used for many brand of hair removal machine repairing and replacement, such as ADSS, Honkon, Sincoheren,PZ Laser,Syntech, ect.......
With shell:

Without shell:

New design:

Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Output Power | 600W |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Storage Temp. | 0-55℃ |
Package Drawing

Hot Tags: laser stack bar module qcw suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










