755 808 1064nm ADSS Laser Diode
Features:
3 different wavelength mix(755nm+808nm+1064nm)
Single wavelength is also available.
Ausu Soldering ensure high reliability.
10 Bars, number of bars can be customized.
Standard size, special design for most Chinese Hair Removal Machine repair and replacement.
For more info, pls contact me freely! (Email: info@brandnew-china.com)
Data sheet
Item No.:WC781VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | ~50A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Package Drawing
Repair service:
If you have basic assembly skills, you can order our laser stack directly.
If not, you can send the handle to us, assembly is free, you only need to pay the cost of laser stack and shipping.
Welcome to contact us for more info: info@brandnew-china.com
Hot Tags: 755 808 1064nm adss laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










