800W 3 Wave Lefis Diode Stack
Features:
16 bars 50w per bar,totally 800W
755nm 808nm 1064nm mix wavelength
Water Cooled Vertical Stacks VS Series (QCW)
AuSn hard solder assembly technology
Standard size, the frame can be customized by users
Rectangular symmetrical spot output, high energy density, easy to shape
Special design for Lefis hair removal machine
Data sheet
Item No.: WC781VS800
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/Bar |
| Number of Bars | 16 |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~45A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~28V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing
Repair service:
If you have basic assembly skills, you can order our laser stack directly.
If not, you can send the handle to us, assembly service is free, you only need to pay the cost of laser stack and shipping.
Hot Tags: 800w 3 wave lefis diode stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










