Description
600W Diode Laser Stack
Product Description
A diode stack (also called diode laser stack, multi-bar module, or two-dimensional laser array) contains a number of diode bars, which are arranged in the form of a stack.
600W diode laser stack is widely used in hair removal application. We provide high reliability diode laser vertically stack from bars. Optical output power is 60W per bar. Typical wavelengths are 808nm. Besides regular stack, we can also customize various stack upon your requirements
Applications:
◆ Hair Removal Machine Handle
◆ Beauty Machine Handle

Details:
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Bar to Bar Spacing | 2mm |
| Fast Axis Divergence | ~38Deg |
| Slow Axis Divergence | ~12Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slop Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 55~60A |
| Threshold Current Ith | 11~13A |
| Operating Voltage Vop | 19~21V |
| Power Conversion Efficiency | 45~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (No Condensation) | 15~30℃ (No Condensation) |
| Storage Temperature (No Condensation) | 0-55℃(No Condensation) |
| Others | |
| Coolant | Filtered Water |
| Flow Rate/Bar | 3.5L~4.5L/min |
| Max Inlet Pressure | 400kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 15~25℃(No Condensation) |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Design Drawing:



Hot Tags: 600w diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










