CW Micro Channel Diode Laser Stack
Due to excellent thermal and electrical conduction of the CuW submount, and close CTE match with die material GaAs. The MCC package allows stacking of several high power laser diodes in an array using gold/tin solder, and the sub-assembly is then cooled using water cooling channels
Features:
Customized mechanical part size
Excellent beam characteristics
Hard-solder packaging technology
Repair and replacement of hair removal machine handle
Applications:
The high output power achieved by these packages can be used in laser pumping, military (rangefinding, light detecting), or medical applications.

![product-1-1 6V`K3%D1O]5OMMP8_9~}AYF](/Content/uploads/202098745/2020113013121256dbfdf0db2346e195583086d9718bf4.jpg)

Spec sheet
Item No.:WC808VS500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 5 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing
![product-1-1 {]]PTL2}`I@TXG5T)}IUR@4](/Content/uploads/202098745/20200710135017cb3c6a776ab348ad85bf00f00bb441a4.png)
Hot Tags: cw micro channel diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










