Description
Diode Laser 755 808 1064

Features:
808nm and 810nm is golden standard for different type of hair which can penetrate to hair follicle
755nm laser is the best choice for slim and thin and tiny and light color hair
1064nm is best for dark brown and dark color person which can damage the capillaries and stop blood supply to hair follicle, then remove hair.
3 wavelength combined to suit all skin types
Working current is 50A, working voltage is 18V. Output power can be 600W.
Quality warranty is 20 months. Number of shots: >30 millions.


Data sheet
Item No.:WC781VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm,808nm,1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing

Hot Tags: diode laser 755 808 1064 suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










